FAQ

Praca w firmie Samarytanin Profesjonalna Opieka Domowa to doświadczenie dające ogromną satysfakcję.

Masz szansę na wzbogacenie życia innych, wspierając i towarzysząc osobom starszym i niesamodzielnym w ich codziennym funkcjonowaniu. Dzięki temu nasi klienci dłużej mogą pozostać we własnych domach, czują się pewniej, bezpieczniej i mogą cieszyć się wyższą jakością życia.

Nieustannie szukamy osób, które mogą dołączyć do naszego zespołu. Jeśli praca z seniorami jest Twoją pasją, lubisz się rozwijać i chcesz pracować w firmie, która docenia, motywuje i wspiera pracownika z przyjemnością się z Tobą spotkamy. Oferujemy uczciwą i terminową płacę, elastyczny grafik, dodatkowe benefity oraz pracę, która realnie zmienia świat.

Czym jest Samarytanin Profesjonalna Opieka Domowa?

Samarytanin zapewnia opiekę domową osobom starszym i niesamodzielnym. Działa na terenie Kielc. Naszym celem jest podnoszenie jakości życia seniorów i sprawianie, by żaden z nich nie czuł się samotny, opuszczony, zaniedbany.Zatrudniamy tylko najlepszych, ponieważ wiemy, jak wielką sprawą jest powierzenie komuś opieki nad ukochaną osobą. Chcemy, żeby nasi klienci doświadczyli takiej troski i wsparcia, jaką sami zapewniamy swoim najbliższym.

Jakie będą moje obowiązki?

To zależy od Twoich umiejętności, dyspozycyjności i stanowiska, na które aplikujesz. Część z naszych opiekunów zajmuje się głównie towarzyszeniem podopiecznym. To oznacza spędzanie czasu, aktywizacja, załatwianie sprawunków i lekkie prace (np. przynoszenie obiadu z jadłodajni, gotowanie samodzielne lub przy udziale Podopiecznego, dbanie o komfort otoczenia, w którym przebywa senior). Z kolei osoby po udarze, chorujące na demencję, cukrzycę lub inne schorzenia potrzebują dodatkowego wsparcia.Każdy z Podopiecznych otrzymuje indywidualny, dopasowany do potrzeb plan opieki w którym wymienione są wszystkie usługi, które należy wykonać. Zanim zaakceptujesz klienta razem z koordynatorem zapoznasz się z listą obowiązków zawartą w planie opieki.

Niezależnie od stanu zdrowia Podopiecznego najważniejsze jest odpowiedzialne bycie przy nim. Nasi Klienci ufają nam i wierzą, że dzięki obecności Opiekunów życie seniorzy będą cieszyć się większą satysfakcją z życia. Jak biblijny Samarytanin pochylamy się nad osobami chorymi, słabszymi, potrzebującymi by pielęgnować a także wzbogacać ich życie.

Kim jest Koordynator?

Koordynator to osoba, która paruje Ciebie z podopiecznymi. Koordynator odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pracy. Jest też osobą, do której zgłaszasz nieoczekiwane sytuacje, które wpływają na opiekę (np. jeśli zachorujesz i nie możesz stawić się w pracy). Dodatkowo, koordynator na bieżąco monitoruje zadowolenie klienta z opieki i Twoją pracę.

Czym jest Plan opieki?

Każdy klient otrzymuje plan opieki. To dokument zawierający informacje dotyczące klienta, które musimy poznać zanim rozpoczniemy opiekę. Są tam też zawarte obowiązki i czynności, które należy wykonać oraz ich częstotliwość. Plan opieki jest ułatwieniem zarówno dla Ciebie, jak i dla klienta ale jednocześnie towarzyszenie Podopiecznemu to więcej, niż tylko wykonywanie listy czynności.

W jakiej lokalizacji będę pracować?

Obecnie opiekujemy się mieszkańcami Kielc, ewentualnie przyległych do nich miejscowości. W samych Kielcach staramy się, by między miejscem zamieszkania opiekuna a domem Podopiecznego nie było dużej odległości i jeśli to możliwe, dopasujemy Cię do Podopiecznego mieszkającego na tym samym lub sąsiednim osiedlu.

Czy potrzebuję specjalnego przeszkolenia?

Jako Opiekun przede wszystkim musisz cechować się empatią i sympatią w stosunku do osób starszych. Chcemy w naszym zespole mieć osoby pełne pasji, które traktują pracę opiekuna jako wspaniały sposób na pomaganie drugiemu człowiekowi ale także rozwój osobisty.Jeśli masz doświadczenie w opiece (nawet doświadczenie osobiste, np. opiekowałaś się własną babcią) to świetnie. Jeśli nie – nic nie szkodzi. Pomożemy Ci nabyć potrzebne umiejętności a Podopieczni, u których zaczniesz pracować nie będą osobami wymagającymi specjalnego przeszkolenia.

Dla naszych pracowników organizujemy cykliczne szkolenia podnoszące poziom ich kwalifikacji i umiejętności.

Czy muszę mieć prawo jazdy?

Nie, do pracy jako opiekun nie potrzebujesz prawa jazdy. Jeśli jednak je masz, jest to dla Ciebie dodatkowy atut i ułatwienie – część z podopiecznych potrzebuje transportu na wizytę lekarską, zakupów. Niekiedy w pobliżu ich miejsca zamieszkania nie zatrzymuje się komunikacja miejska, więc posiadanie prawa jazdy lub także sprawnego samochodu jest znacznym udogodnieniem.

Czy dostanę dofinansowanie do przejazdów?

Jeżeli będziesz dojeżdżać do znacznie oddalonego środowiska – otrzymasz dofinansowanie. Jeśli masz prawo jazdy będziesz mógł dodatkowo korzystać z samochodu firmowego.

Czy mogę wybrać sobie Podopiecznych?

Koordynator dopasowuje klienta z Opiekunem na podstawie Twojej dyspozycyjności, cech osobowości i posiadanych umiejętności – tak, byście już od początku byli do siebie jak najlepiej dopasowani. Przed przyjęciem środowiska razem z koordynatorem omówisz plan opieki Podopiecznego.
Jeśli stwierdzisz, że w planie zawarte są czynności, których nie możesz wykonywać, po prostu powiedz o tym koordynatorowi. Pozwoli nam to znaleźć innego opiekuna klientowi a Tobie – Podopiecznego, który potrzebuje właśnie Twoich umiejętności.

Studiuję/uczę się – czy mogę pracować jako Opiekun?

W naszym zespole są osoby, które jeszcze studiują. Koniecznie daj znać koordynatorowi jak wygląda Twój plan zajęć, by mógł zbudować na jego podstawie harmonogram pracy dla Ciebie. Jeśli plan ulegnie zmianie – poinformuj jak najszybciej koordynatora, by zdążył zaktualizować harmonogram.
Bycie opiekunem to dla uczniów/studentów świetny sposób na zarobienie pieniędzy i zyskanie doświadczenia.

Co, jeśli zachoruję?

Choroby się zdarzają każdemu. Zależy nam, byś zatroszczył się o swoje zdrowie, wyleczył chorobę i jak najszybciej wrócił do pełni sił. Jednocześnie nie chcemy, żebyś przypadkowo zaraził swoich Podopiecznych. Skontaktuj się z koordynatorem jak tylko poczujesz się chory, żebyśmy mogli zapewnić zastępstwo.
Bycie opiekunem wymaga odpowiedzialności – nasi Podopieczni liczą na nas, stan niektórych z nich wymaga gwarantowanej obecności opiekuna (np. gdy trzeba nakarmić Podopiecznego, podać leki itp.). Samarytanin to  zespół osób na których można polegać – choroby nie mogą tego zmienić.

Czy mogę pracować w innym miejscu, poza Samarytaninem?

W większości przypadków jesteśmy przeciwni innej pracy, jeśli jesteś Opiekunem. Chcemy mieć pewność, że jesteś dumny/a z bycia opiekunem, że traktujesz to jako zawód i dajesz Podopiecznym całe swoje serce, a nie po prostu znalazłeś/aś w opiece jeden z wielu sposobów na dorabianie. Poza tym, druga praca (czas a także energia, której wymaga) może kolidować z możliwością zapewnienia Podopiecznemu opieki, której wymaga i na którą zasługuje.
Jeśli chcesz podjąć inną pracę na niepełny wymiar godzin, porozmawiaj z koordynatorem. Koordynator zapyta Cię o harmonogram i obowiązki w drugiej pracy, by sprawdzić, czy nie dojdzie do konfliktu interesów. Jeśli wszystko będzie w porządku i druga praca nie wpłynie negatywnie na jakość opieki, koordynator wyrazi zgodę.

Czy mogę dostać awans?

Samarytanin oferuje specjalny program doceniania i wynagradzania najlepszych i najbardziej zaangażowanych opiekunów. Dodatkowo, jeśli zdobędziesz nowe umiejętności, kwalifikacje lub uprawnienia możesz otrzymać awans.

Czy odprowadzacie podatki?

Uczciwość jest jedną z naszych głównych zasad. Wszyscy nasi pracownicy mają odprowadzany podatek od wynagrodzenia.

Ile będę zarabiać?

Twoje wynagrodzenie zależy od wymiaru czasowego pracy, doświadczenia i stanowiska, na które aplikujesz. Szczycimy się tym, że od początku istnienia firmy godnie wynagradzaliśmy naszych pracowników – i ta zasada się nie zmieniła.

Jeśli posiadam certyfikaty, czy będę zarabiać więcej?

Jest taka możliwość. Doceniamy, że inwestujesz w swoją edukację i chcesz podnosić kwalifikacje, postaramy się odpowiednio wynagrodzić Twoje działania. Uprawnienia i certyfikaty pozwalają Ci aplikować na stanowiska wyżej płatne. Porozmawiaj z koordynatorem o tym, w jaki sposób nabyte kwalifikacje wpłyną na Twoją pensję.

Czy jako pracownik będę ubezpieczony?

Podobnie jak w przypadku podatków – wszyscy nasi pracownicy są zgłoszeni do ubezpieczenia, mogą korzystać z państwowej opieki zdrowotnej, mają opłacane składki zdrowotne, emerytalne i rentowe.